Psychoterapia – kiedy warto się na nią udać?

Jakość naszego samopoczucia determinowana jest przez nasze myśli i emocje. To one mają wpływ na otaczającą nas rzeczywistość i sposób w jaki ją postrzegamy. Często zdarza się tak, że codzienność jest dla nas przytłaczająca. Pomimo poczucia, że wszystko jest w porządku, przestaje nam być dobrze, jesteśmy smutni i nie rozumiemy z czego to wynika. Nasze wyuczone sposoby radzenia sobie w trudnych życiowych momentach zaczynają zawodzić. W takim przypadku warto się zastanowić nad skorzystaniem z pomocy psychoterapeuty, który pomoże nam się uporać z chwilowym kryzysem. Psychoterapia jest bardzo skuteczna.

Psychoterapia – co to jest ?

Psychoterapia jest więc spotkaniem dwojga ludzi, które opiera się na zaufaniu. Obie strony są zaangażowane i aktywnie uczestniczą w procesie terapeutycznym, który nie zakończy się sukcesem, jeśli pacjent nie będzie wkładał wysiłku w ten proces zmian. Kluczowym aspektem jest motywacja do polepszenia swojego życia. Psychoterapia to przede wszystkim spotkania z samym sobą, które są możliwe przy pomocy psychoterapeuty. Czasami zdarza się, że czujemy się źle i spotkania stają się uciążliwe. Dzieje się tak, dlatego, że w rozmowie z psychoterapeutą dotykamy tematów, które nas uwierają, o których nie chcielibyśmy rozmawiać. Niemniej jednak stawiając czoła sprawom, które wcześniej zamiataliśmy pod przysłowiowy dywan i konfrontując się z nimi możemy poczuć się lepiej. Terapeuta jest przede wszystkim po to, aby stworzyć nam przestrzeń do tego o czym wstydzimy się mówić i zweryfikować czy nasze postrzeganie otaczającego świata jest prawidłowe oraz pomóc nam zmienić coś, co nie jest takie, jak nam się wydaje.

Kim jest psychoterapeuta ?

Psychoterapeuta w swojej pracy bazuje na zdobytej wiedzy, umiejętnościach oraz doświadczeniu, aby kompetentnie i rzetelnie pomagać klientom. Zmiana psychiczna pacjenta, która następuje pod wpływem psychoterapii może nie tylko leczyć konkretne, zdiagnozowane zaburzenia z którymi zgłasza się pacjent, ale także umożliwia rozwój osobisty oraz głębsze poznanie siebie i rozumienie sposobu funkcjonowania. Stąd obszarem działania psychoterapeuty jest leczenie problemów emocjonalnych, zaburzeń psychicznych, a także pomoc w życiowym kryzysie.

Kiedy rozpocząć psychoterapię ?

Co musi wydarzyć się w naszym życiu aby zachęcić nas do korzystania z tego typu pomocy ? Przede wszystkim czy musi się dziać coś konkretnego aby wyjść na spotkanie z samym sobą ? I tak i nie. Ludzie często zgłaszają się po pomoc w ostateczności, ale każdy moment na podjęcie pracy nad sobą i polepszenie swoich relacji jest dobry. Każdy z nas doświadcza różnego rodzaju problemów. Dla jednych mogą wydawać się błahe, a dla drugich katastrofalne. Ważne, żeby nie bagatelizować tego co czujemy. Kiedy narastające problemy powodują różne dolegliwości psychosomatyczne np. migreny, bóle kręgosłupa lub całego ciała lub czujemy, że tracimy kontrolę nad własnym życiem, warto sięgnąć po pomoc i nie wstydzić się skorzystać z pomocy psychoterapeuty